PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

 Liga szkolna

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 Koniec roku szkolnego

 

 

VI ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

 

 

To już 6 lat odkąd odszedł papież Jan Paweł II. Z tej okazji uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, pod okiem pani Ewy Chruszczewskiej i Beaty Kuny, przygotowali piękny montaż słowno - muzyczny upamiętniający postać papieża Polaka. Inscenizację obejrzeli wszyscy uczniowie szkoły i nauczyciele oraz zaproszeni goście m.in. wójt gminy - pani Aneta Rabczewska. 

album fotografii  

 

V ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

      Nie lękajcie się

 

Te słowa usłyszeli zebrani na placu Św. Piotra w Watykanie 16 października 1978r. W ten sposób nowy  papież podczas swej mszy inauguracyjnej  chciał dodać otuchy wszystkim wiernym. Co prawda świat zdążył już otrząsnąć się po katastrofie spowodowanej II wojną , ale ciągle pojawiały się inne punkty zapalne. Europa, podzielona żelazną kurtyną, z niepokojem spoglądała  w przyszłość. Na Tronie Piotrowym zasiadł człowiek z kraju komunistycznego i obiecywał wszystkim, że wspólnie  uczynimy ten świat lepszym.

 

Przez 26 lat  5 miesięcy i 16 dni pontyfikatu z niezwykłą skrupulatnością Jan Paweł II realizował swoje przesłanie.

2 kwietnia 2005 roku została przerwana jego ziemska pielgrzymka. Wraz ze śmiercią zakończył się pewien etap w dziejach świata.

 

 Od pięciu lat nie ma chyba szkoły w Polsce, w której nie upamiętniono by tego ważnego wydarzenia.  

Także u nas panie katechetki E. Chruszczewska i B. Kuna oraz p. B. Malczewska przygotowały uroczystość. Tym razem uczennice naszej szkoły wcieliły się w rolę dziennikarek radia AVE. Podczas tego apelu uczniowie mogli śledzić biografię papieża . Przypomnieliśmy sobie Jana Pawła II w wielu rolach, jakie przyszło mu wypełniać- najpierw jako krakowskiego kardynała, później usłyszeliśmy już historyczne ”Habemus papam”. Kolejna odsłona to papież pielgrzym- zawsze uśmiechnięty kapłan wśród niezmiernych rzesz ludzi , nieraz z bardzo odległych, egzotycznych zakątków globu. Nie mogło zabraknąć  Jana Pawła II w roli Najważniejszego Gazdy .Papież- przyjaciel dzieci i sojusznik młodzieży- to właśnie w nich  pokładał nadzieję na lepsze jutro i zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży. Dzięki swojemu zaangażowaniu Jan Paweł II został  nazywany Papieżem Młodych. Przez cały czas trwania apelu mogliśmy oglądać prezentację multimedialną przedstawiającą  najsłynniejsze zdjęcia jego pontyfikatu. Niejednemu widzowi łza zakręciła się w oku na widok zdjęcia Papieża ściskającego dłoń swojemu niedoszłemu zabójcy.

W niezwykły nastrój wprowadziły nas pieśni wykonane przez chór szkolny. Nie mogło oczywiście zabraknąć „ Barki”, „Abba Ojcze”, utworu w wykonaniu Golec Orkiestry.

 

Oprócz zgromadzonej społeczności uczniowskiej świadkami tego przedstawienia byli zaproszeni gości- Wójt Gminy- p. Jerzy Dróbka, Przedstawicielka Rady Rodziców-p. Agnieszka Rada. Na koniec ks. Aleksander Michał Drożdż i p. dyrektor Bożena Lorent wyrazili słowa uznania dla występujących uczniów i nauczycieli, którzy przygotowali uroczystość, jeszcze raz przypominając o roli, jaką Papież-Polak odegrał w dziejach świata.

 

Człowiek nietuzinkowy o ogromnej wiedzy, wrażliwości, poczuciu humoru- jego zalety można by mnożyć w nieskończoność. Miejmy nadzieję, że jego dzieło odbudowy człowieka i świata nie zostanie przerwane, znajdą się kontynuatorzy, którzy będą kroczyli wskazaną przez niego drogą.

Nasza uroczystość była tylko niewielką  cegiełką , jaką  możemy złożyć na pomniku pamięci Naszego Wielkiego Polaka

 

 

 

                                                   Adriana Gall

Zdjęcia

 

 

 IV ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

„ Czy masz telefon do Boga?” – młodzież z Olszanki wspomina Jana Pawła II

 

 

2 kwietnia o godzinie 21:37, świat poniósł największą stratę w dziejach XXI wieku.

To właśnie tego wieczoru na placu św. Piotra pod oknami papieskiego pokoju tłumy zarówno wierzących jak i ateistów modliło się w skupieniu i zadumie oto by Jan Paweł II pozostał z nami i umacniał nas sobą jeszcze jakiś czas. Jednak to nie wystarczyło… Nawet słowa kardynała Ratzingera: „Możemy być pewnie, że nasz kochany Papież  stoi teraz w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi…” nie przyniosły oczekiwanego pocieszenia i ulgi ludziom pogrążonym w żałobie. To już

4 lata odkąd nasz kochany Ojciec Święty skończył swoją ziemską wędrówkę.

 

1 kwietnia 2009r. w szkole w Olszance młodzież i dzieci z tamtejszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przygotowały montaż słowno-muzyczny pt. „ Czy masz telefon do Boga?”  pod okiem pań nauczycielek : p. Beaty Kuny, p. Ewy Chruszczewskiej i p. Beaty Malczewskiej. Do przedstawienia został również zaangażowany chór prowadzony przez panią Malczewską. Premierowa odsłona przedstawienia odbyła się o 9:50. Widzami byli nie tylko uczniowie tamtejszej podstawówki, ale również zaproszeni goście m.in.: przewodniczący rady gminy pan Walenty Oliwa, sekretarz gminy pani Ewa Rosińska oraz przedstawiciele Rady Rodziców : pani M. Woźniak  i pani V. Kozicka-Kruk.  Następny spektakl odbył się o godzinie  10:45 dla uczniów gimnazjum. Po raz trzeci młodych aktorów można było obejrzeć 2 kwietnia w parafialnym kościele w Pogorzeli. Starsi mieszkańcy przybyli na przedstawienie nie kryli wzruszenia i zadowolenia z tego, iż mogli obejrzeć tak wspaniały i podniosły spektakl. Wielu z nich nie potrafiło i nie chciało ukrywać  łez wywołanych przez wspomnienia.

Na wszystkich trzech przedstawieniach nie zabrakło momentów wzruszenia i zadumy. W nie jednym oku zakręciła się mała łezka na wspomnienie naszego wielkiego Rodaka.  Od czasu do czasu na poważnych twarzach widzów, można było dostrzec uśmiech,  gdy słuchali góralskich anegdot z życia Jana Pawła II. Lecz nie tylko słowa wzbudzały te wszystkie emocje . Przez cały czas na ekranie były wyświetlane ważne wydarzenia z kazań i pielgrzymek Ojca Świętego. Ale czym  jest słowo i obraz bez muzyki?  Szkolny chór wykonał ulubione pieśni Karola Wojtyły takie jak: „Barka”, i „Czarna Madonna”. Nie mogło zabraknąć też pieśni ułożonej ze słów Papieża : „ Nie lękajcie się! Ja jestem z Wami …”. To właśnie ona podniosła wszystkich na duchu i dała nadzieję na coś lepszego…  Aktorzy, którym możemy zawdzięczać  to czego doświadczyliśmy to: Adrian Nowacki, Paulina Frącz, Magdalena Gąsiorowska, Sylwia Grabarz, Daria Kozimor,  Małgorzata Kawula, Karolina Bałamut, Karolina Pach, Anna Barwińska, Ewelina Oliwa oraz Mateusz Podgórski.

W tym roku przypada czwarta rocznica  śmierci naszego duchowego przywódcy. Jan Paweł II nazywany był nie tylko Papieżem ale również: „Janem od Boga”, „Lolkiem”, „Wujaszkiem” itd. Tylko On potrafił zwracać się do wszystkich ale zarazem do każdego z osobna.

Chcemy Ci podziękować kochany Ojcze za każdą Twoją modlitwę, posługę i pracę , którą wykonywałeś tak niestrudzenie. Jeszcze raz za wszystko Bóg zapłać….

                                                                                 

 Autor tekstu:  Ewelina Oliwa - uczennica klasy III a

 

Klikając tutaj zobaczysz więcej zdjęć

III ROCZNICA ŚMIERCI PAPIEŻA JANA PAWŁA II

Kolejna rocznica śmierci Jana Pawła II przypadła na 2 kwietnia 2008 r. Cały świat upamiętniał tę chwilę kiedy nasz rodak, a zarazem Papież, odszedł od nas i powrócił do domu Pana. Z tej okazji  uczniowie szkoły w Olszance pod opieką pani Ewy Chruszczewskiej i pani Beaty Malczewskiej przygotowali apel. Chór śpiewał wiele pieśni na temat Jana Pawła II zmuszając nas do refleksji. W tle pojawiały się liczne fotografie przedstawiające Papieża. Nasi koledzy trzymając w dłoni świecę recytowali wiersze.

      Autorką tekstu jest Monika Kawecka - uczennica klasy I b

II ROCZNICA ŚMIERCI PAPIEŻA JANA PAWŁA II

Młodzi pamiętają o swoim Papieżu

 

           2 kwietnia 2007 r.  przypada druga rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Jej obchodom w całym kraju  towarzyszyły  nie tylko msze św. i czuwania modlitewne w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji naszego  papieża, ale także sympozja, koncerty, marsze pamięci, wystawy oraz pielgrzymki do grobu Jana Pawła II w Rzymie. Również szkoła w Olszance nie zapomniała o tym ważnym dniu i postanowiła oddać hołd Wielkiemu Polakowi,  poprzez zorganizowanie przedstawienia, przybliżającego wszystkim widzom  życie Karola Wojtyły.  Na tę  uroczystość zostali zaproszeni mieszkańcy Pogorzeli i Olszanki, wraz z księdzem proboszczem tamtejszej parafii, dzieci i młodzież PZSzP oraz wszyscy nauczyciele i wychowawcy.

           Uczniowie  szkoły podstawowej i gimnazjum  przygotowywali swoje kwestie pod czujnym okiem pani Beaty Kuny i pani Ewy Chruszczewskiej,  już od ponad dwóch tygodni. Z naborem chętnych do udziału nie było najmniejszych problemów, każdy chciał, choć w ten sposób uczcić pamięć Jana Pawła II.

        Głównym tematem tego spektaklu było życie papieża Polaka, jego przeżycia, myśli oraz twórczość. Przedstawienie zostało zrobione z myślą o młodszym jak i starszym pokoleniu. Młodsi, mogli poznać bardziej szczegółowo życie swojego wielkiego rodaka, oraz wysłuchać jego przepięknych wierszy i poematów, a starsi widzowie mogli powrócić wspomnieniami do tamtych lat i przypomnieć sobie moment wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz najważniejsze   słowa Ojca Świętego, które do nas kierował poprzez swoje utwory oraz nauki. 

         Montaż słowno – muzyczny, będący opisem życia Karola Wojtyły, przybliżył w sposób niezwykle przystępny uczniom i zaproszonym gościom  sylwetkę naszego papieża.  Kronikarskie wypowiedzi narratorów, przerywane były archiwalnymi nagraniami słów Papieża – Polaka oraz fragmentami jego wzruszającej poezji. Następnie została ukazana multimedialna prezentacja, pokazująca biografię Ojca Świętego, najważniejsze momenty jego życia i trudnej drogi aż do chwili jego śmierci. Między poszczególnymi etapami apelu w niezwykły  nastrój wprowadzały nas pieśni  wykonane przez  chór szkolny, który  zaprezentował ulubione utwory Jana Pawła II, takie jak: Barka, Abba Ojcze,  Moje miasto Wadowice itp.

         Tematyka apelu zainteresowała wszystkich  zebranych, którzy w ciszy i spokoju iw ogromnym skupieniu wsłuchiwali  się w słowa występujących.  Przedstawienie  miało na celu skierowanie uwagi pokolenia JP II na swoje życie i wyznawane wartości, na przemyślenie własnego postępowania. Po występie  młodzież była bardzo zamyślona
i pogrążona w milczeniu.

            Obchody drugiej rocznicy śmierci Ojca Świętego  zakończyły  się  krótkim przemówieniem  ks. Aleksandra Drożdża, który w swoich słowach namawiał nas do zrobienia rachunku sumienia. Uświadamiał  o ciężkim życiu Ojca Świętego. Mówił także, że powinniśmy się wzorować na nim  i odzwierciedlać nasze życie na  życiu, jakie wiódł On – niezwykły człowiek - Jan Paweł II.    Również do tych słów przyłączyły się  p. Bożena Lorent i  p. Violetta Świder – dyrekcja PZSzP w Olszance, które podziękowały występującym  i ich opiekunom p. B. Kunie i p. E. Chruszczewskiej  za piękne i wzruszające przedstawienie, i na zakończenie złożyły wszystkim gościom, nauczycielom oraz uczniom i ich rodzicom świąteczne życzenia.

           Autorkami tekstu są pani Joanna Sowierszenko i Ewelina Oliwa- uczennica klasy Ia.

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.